Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8.00-16.00, sobota: nieczynna
Sie
10
2008

Historia

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

    Biblioteka rozpoczęła swoją działalność na bazie biblioteki szkolnej, którą prowadziła nauczycielka Aleksandra Mychal od 1945r. W roku 1960 władze ówczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej zdecydowały, że w Uścimowie od września powstanie Gromadzka Biblioteka Publiczna. Przeniesiono księgozbiór i sprzęt do budynku prywatnego, do pokoju o powierzchni 25m2. Wyposażenie biblioteki stanowiły 4 drewniane regały, stare biurko i krzesło. Księgozbiór liczył 3312 woluminów.
    Pierwszym pracownikiem biblioteki był  Rożkowski Tadeusz. Następnie pracowali : Frąckiewicz Danuta, Kuszyk Stanisław, Suchorab Barbara, Borówka Antoni, Rogoźińska Zofia. W roku 1973 dyrektorką biblioteki została   Werduch Józefa, zaś w 2007 jej obowiązki przejęła Haraszczuk Magdalena. Pierwszy punkt biblioteczny założono w 1961r. a w 1963r. było ich już 10 i taki stan utrzymywał się do 1976r. Od tego roku liczna punktów ciągle malała. Przyczyny były różne, m.in. brak chętnych do pracy społecznej. Do połowy 2007 r przy Bibliotece Gminnej działał jeden punkt biblioteczny we wsi Krasne-Krzywe. Od początku prowadził go p. Mieczysław Kościński (44lata).Obecnie Biblioteka nie ma punktu bibliotecznego.
    Zmieniali się pracownicy, zmieniały się również lokale. Wynajmowali je gospodarze : Klawiuk, Huszaluk, Iwaniccy, Radkowie. Najlepsze warunki miała biblioteka u państwa Radków : 2 pokoje z czytelnią i elektrycznym ogrzewaniem. W 1990r. samorząd lokalny zdecydował o przeniesieniu biblioteki do budynku Urzędu Gminy – jedno pomieszczenie o powierzchni 24m2. Od marca 1998r. biblioteka mieści się w odremontowanym budynku /po przedszkolu/. Do końca sierpnia 2005r. zajmowała 2 pokoje o powierzchni 35m2, a obecnie cały budynek.
    Po 45 latach swojej działalności Gminna Biblioteka Publiczna w Uścimowie łącznie z Filią Biblioteczną w Nowej Jedlance /powstała w 1968r./ zgromadziła ok. 13 tyś. książek. Co piąty mieszkaniec gminy jest czytelnikiem biblioteki, który czyta średnio w ciągu roku około 14 książek.
Działalność kulturalno – oświatowa to lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze, imprezy w maju z okazji dni książki, kiermasze książek, wycieczki do biblioteki z okazji organizowanych wystaw , „Dnia Matki”, „Spotkanie przed wigilią”, zabawy choinkowe dla dzieci pracowników Urzędu Gminy.
Biblioteka popularyzuje również regionalizm poprzez: konkursy, wystawy, wernisaże, wieczory poezji regionalnej i piosenki biesiadnej.
    Od kwietnia 2006 r. stałą ekspozycją w bibliotece jest „Izba regionalna”
    Cyklicznie odbywają się spotkania ze starszymi mieszkańcami gminy, którzy mówili o dawnych zwyczajach i tradycjach,
    W 2006 roku, w wojewódzkim konkursie „Pamięć przeszłości”, na szczeblu powiatowym zwyciężyła Gminna Biblioteka Publiczna w Uścimowie. 9 listopada  2006r. w bibliotece w Uścimowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na szczeblu powiatowym. Zaś w podsumowaniu konkursu na szczeblu wojewódzkim  Biblioteka w Uścimowie została wyróżniona i nagrodzona.
    Przy Bibliotece działa Gminny Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w rodzinie. Odbywają się tu także spotkania Komisji Antyalkoholowej.
    Od 2007r. istnieje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Uścimowskiej, które swoją siedzibę ma w Bibliotece.
Niezależnie od tendencji rozwoju bibliotek publicznych, biblioteka w Uścimowie zgromadziła duży księgozbiór, który zaspokaja potrzeby czytelnicze na terenie gminy. Stała się liczącą placówką kulturalno – oświatową i edukacyjną, niezbędną w środowisku wiejskim.