Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubartowie  bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz” zainicjowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Bibliotekę Narodową.

W ten sposób staramy się zachęcać uczestników akcji do spojrzenia na wiersz jako dar, który można ofiarować wybranej osobie, przepisując go na przygotowanej karcie papeterii.
Podstawowe działanie w ramach akcji sprowadza się do czterech kroków: 1. sięgnięcie po książkę z wierszami (w domu lub w bibliotece), 2. wybranie jednego z nich, 3. odręczne przepisanie wybranego wiersza, 4. podarowanie go komuś – przepisanego na specjalnej karcie papeterii dostępnej na stronie www.podarujwiersz.pl.
Dzięki smartfonowej aplikacji „Podaruj wiersz” (do pobrania w Google Play) można odnaleźć biblioteki, w których dostępne są karty papeterii, m.in. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubartowie.